Mastercard, İnternet Alışverişlerinde Kart Numarasını Kaldıracak: Yerine Token Geliyor

Mastercard, internet alışverişleri için kredi kartı numarası girme zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor. 2030 yılından itibaren Avrupa’da yürürlüğe girecek olan düzenleme ile birlikte 16 haneli kart numarası girilmeyecek. Gelen açıklamaya göre bu düzenleme, cihazlardan ve platformlardan bağımsız olarak kullanılacak. 

2030 yılından sonra kart numarasının yerini ise token sistemi alacak. Bu token rastgele olarak oluşturulacak. Firma şimdiden bu uygulamanın kullanımında sorun yaşanmaması için adımlar atmaya başladı. Bunun için de bankalar, fintek şirketleri, e-ticaret firmaları ve sektörün diğer ortakları ile iletişime geçildi. 

Tek tıkla ödeme

Yeni uygulama ile birlikte internet alışverişleri tek tıkla tamamlanabilecek. Mastercard, token sistemi sayesinde sahteciliklerin de önüne geçilebileceğini ifade ediyor. Ayrıca yeni sistemde şifrelerin yerini ise biyometrik veriler alacak. Sizi tanımlayan tokenler değiştiğinde de otomatik olarak güncellenecek. Bununla beraber bu durum, siber saldırıların etkilerini daha büyük hâle de getirebilir. Zira kredi kartı bilgileri çalındığında kartlarımızı iptal edebiliyoruz ancak iş parmak izi gibi verilere geldiğinde değiştirmek pek de kolay gözükmüyor. 

Bir araştırma firmasının yaptığı çalışmaya göre 2028 yılında internet ödemeleri alanında yaşanan sahtecilik vakalarının toplamda 98 milyar dolarlık hasara neden olacağını belirtmişti. Önümüzdeki beş yılda ortaya çıkacak hasar ise toplam 360 milyar dolar olacak. Token sistemi ile birlikte bu miktarın yarı yarıya azalacağı iddia ediliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir